اظهارات مدیرعامل شستنا در باره ادغام هلدینگ‌ها، توافق با رایتل برای کارت سلامت، تغییر برخی از مدیران و برنامه فروش ۸ شرکت

اظهارات مدیرعامل شستنا در باره ادغام هلدینگ‌ها، توافق با رایتل برای کارت سلامت، تغییر برخی از مدیران و برنامه فروش 8 شرکتمدیرعامل شستا سرمایه فعلی شستا را ۳۹ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و از کاهش هولدینگ‌های این شرکت خبر داد.
 
مرتضی لطفی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه شستا در سال ۱۳۶۵ با نیت ارزش آفرینی و حفظ منابع بیمه شدگان تامین اجتماعی شکل گرفت تا از طریق بنگاه داری و سرمایه گذاری در زمینه ایجاد ارزش افزوده فعالیت کند، افزود: ۳۹ هزار میلیارد ریال سرمایه فعلی شستا است که ۶۰هزار میلیارد تومان ارزش سهام آن است و در قالب ۹هولدینگ دارو، نفت و سیمان، حمل و نقل، انرژی و… فعالیت می‌کنیم.
 
مدیرعامل شستا با اشاره به تدوین برنامه استراتژیک شستا چشم انداز ۱۴۰۱ گفت: قرار است ۹ هولدینگ ما به پنج هولدینگ نفت، گاز، بانک و بیمه، دارو، معدن و فلزات کاهش یابد.
 
۸ شرکت در لیست فروش شستا
لطفی با اشاره به انجام مقدمات واگذاری هشت شرکت زیرمجموعه شستا گفت: امیدواریم این هشت شرکت را به طور قطعی بفروشیم. در مجموع ۱۵۷ شرکت داریم که واگذاری ۱۰۵ شرکت خارج از برنامه استراتژیک ما که یا زیان‌ده‌اند و یا کوچک مقیاس‌اند و ارزش ۱۶هزار میلیارد تومان دارند را در فاز اول در دست اقدام داریم تا از طریق جراید به عرضه عمومی بگذاریم. تا کنون عملیات واگذاری ۵۰ شرکت انجام شده است.
 
وی ادامه داد: بیش از ۱۰۰ هیات خارجی به ما مراجعه کرده اند و در کنار برنامه‌ریزی با اتاق بازرگانی تهران با سفرا و نمایندگان این هیاتها مذاکراتی برای پذیرش سرمایه و سرمایه گذاری در کشورهای دیگر انجام شده است و در آذربایجان و گرجستان برنامه‌هایی برای سرمایه گذاری داریم.
 
مدیرعامل شستا با اشاره به کوچک سازی، حذف یا ادغام دو هولدینگ  عنوان کرد: پس از برجام نیز احساس کرده ایم اگر بخواهیم در عرصه بین‌المللی فعال باشیم باید ادغام و ایجاد شرکت های بزرگ را شروع کنیم.
 
وی با اشاره به ادغام شرکت ها و هولدینگ‌های حوزه پتروشیمی زیرمجموعه وزارت رفاه اظهار کرد: کلیات طرح تصویب شده و با سرمایه گذاری غدیر هم مذاکراتی داشته ایم.
 
لطفی با اشاره به ضرورت برخورداری از منابع انسانی متخصص در برنامه راهبردی چشم انداز ۱۴۰۱ که در قالب ۲۱ برنامه طراحی و تدوین شده است گفت: خروج از بنگاه داری سرفصل این برنامه است. در این میان ایجاد و حفظ اشتغال موجود را دنبال می‌کنیم. در قالب ۱۸پروژه ما اشتغالزایی برای ۲۰هزار نفر ایجاد خواهد شد.
 
بیش از ۴۰ درصد شرکتهای شستا حاصل رد دیون هستند 
لطفی با بیان اینکه با استفاده از هوش تجاری و نظام BI ، داشبورد مدیریتی برای همه هولدینگ ها تدوین کرده‌ایم گفت: بیش از ۴۰ درصد شرکت های ما حاصل از رد دیون‌ هستند که برخی قبل انقلاب راه اندازی شده بودند و ماشین آلات آنها نوسازی نشدند.. همانطور که گفته شد واگذاری و خروج این شرکت ها در دست اجراست.
 
تغییر برخی مدیران هولدینگ‌ها
مدیرعامل شستا درباره بکارگیری نیروی انسانی و تغییر مدیران گفت: منشور ۹ ماده ای از سوی وزیر رفاه تعریف و ارائه شد که در آن بهره وری، کاهش هزینه و جلوگیری از هرگونه انتصاب وابستگان لاحق مورد تاکید قرار گرفته است و ما در این زمینه در حال تلاشیم.
 
وی افزود: در همین راستا تخصیص یا اعلام اولویت استفاده از نیروهای داخلی را داشتیم و سهمی را در هیات مدیره‌ها به زنان اختصاص دادیم. ۳۰ انتصاب جدید داشتیم و مدیران عامل ۵ هولدینگ با متوسط سن ۴۵ تا ۵۰ سال را تغییر دادیم.
 
تکلیف دولت برای پرداخت بخشی از بدهی‌های تامین اجتماعی در قالب تهاتر
لطفی در پاسخ به ایسنا درباره سازوکار واگذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات دولت به صندوق های بازنشستگی که در  مجلس مصوب شد اظهار کرد:  بنا به اطلاعات موجود مطالبه تامین اجتماعی از دولت ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است که تا کنون ۶۰هزار میلیارد تومان حسابرسی و تایید شده است.
 
وی افزود: البته طبق مصوبه مجلس دولت مکلف شده است بخشی از این ۵۰هزار میلیارد تومان در قالب تهاتر بدهی‌های سازمان به بانک مرکزی تسویه شود. شرکت‌های تامین اجتماعی برای تامین مالی اقدام به دریافت تسهیلاتی کرده‌اند که بدهی ناشی از سود حاصله این تسهیلات ۱۴هزار و ۶۰۰میلیارد تومان بوده که از این طریق تهاتر و تسویه خواهد شد.
 
مدیرعامل شستا با بیان اینکه در بودجه سال گذشته نیز پرداخت بخشی از مطالبه تامین اجتماعی دیده شده بود که فقط ۱۰۰۰ میلیارد تومان آن محقق شد عنوان کرد: مذاکراتی با سازمان برنامه و بودجه داشتیم که بتوانیم تا پایان سال مابه التفاوت این مبلغ را نیز دریافت کنیم.
 
 
توافق تامین اجتماعی با رایتل برای ایجاد کارت الکترونیک سلامت
 
مدیرعامل شستا همچنین به توافق تامین اجتماعی با رایتل برای ایجاد کارت الکترونیک سلامت اشاره و عنوان کرد: این طرح در سه استان گیلان، اصفهان و یزد در حال پایلوت است و پیش بینی می کنیم. شمار افراد تحت پوشش آن به ۴۰میلیون نفر برسد.