جهرمی: بحث گرانی گوشی در طرح رجیستری برای تخریب این طرح است

به گزارش ایستنا؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه نگاه یک درباره مرحله جدید طرح رجیستری عنوان کرد: وارد مرحله پنجم شدیم و گوشی های شرکت ال جی زیر چتر این طرح قرار گرفتند و گوشی هایی که به صورت قاچاق وارد شدند در صورتی که بخواهند در شبکه فعال شوند تنها ۳۰ روز وقت دارند تا رجیستر شوند.
وی افزود: یکی از اهداف این طرح مبارزه با قاچاق است، یکی از مسائلی که امروز در کشور با آن روبرو هستیم همین بحث قاچاق است.
جهرمی همچنین خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته تمام مرحله های قانونی به صورت زنجیره وصل هستند و متأسفانه این مکانیزم در کشور ما رعایت نمی شود و واقعیت این است که کالاهای قاچاق به صورت شکل های مختلف وارد کشور می شوند.
وزیر ارتباطات بیان کرد: امروز در بحث تلفن همراه این زنجیره کامل تر است و به محضی که گوشی روشن می شود ما شماره سریال گوشی را استعلام می کنیم و می توانیم بفهمیم که این گوشی به صورت قانونی وارد کشور شده یا خیر.
وی همچنین درباره اینکه در این طرح وزارت ارتباطات چه سودی می کند، عنوان کرد: وزارت ارتباطات از لحاظ مالی هیچ سودی نمی کند و فقط بحث سالم سازی واردات را فراهم می کند.
جهرمی همچنین درباره دلایل گرانی گوشی در طرح رجیستری گفت: دلیل گرانی اول بحث هزینه وارد کننده است که باید به گمرک بپردازد، قرار است با نظام کنترل بازار نظارت هایی انجام شود تا شاهد گرانی نباشیم.
وزیر ارتباطات اظهار کرد: کسانی که منافع آن ها در این طرح در معرض خطر قرار می گیرد ساکت نخواهند ماند و برخی از این فضا سازی ها و همین بحث گرانی برای از تخریب های این طرح است.
جهرمی خاطرنشان کرد: دلیل دوم گرانی بحث افزایش نرخ ارز است که همراه شد با طرح رجیستری و به دلیل اینکه واردات با ارز صورت می گیرد موجب گرانی گوشی های وارداتی شد.
وی در ادامه یکی دیگر از دلایل گرانی را در این طرح وارد کنندگان انحصاری دانست و گفت: ما هم برای مقابله با این موضوع وارد کننده های رسمی را افزایش دادیم تا رقابت مثبت انجام شود و قیمت گوشی بالا نرود.
وزیر ارتباطات بیان کرد: ما توانایی کنترل بازار را داریم و این طرح رجیستری پیام شفاف را به تمام برندها داد که ما می توانیم کنترل بازار را در دست بگیریم.