گوگل از هوش مصنوعی برای جنگ استفاده نخواهد کرد

شرکت گوگل پس از فشار شدید از سوی کارمندان خود بیانیه‌ای را صادر کرده است که بر اساس آن اعلام شده است که این شکرت قصد ندارد تا پروژه‌های هوش مصنوعی خود را برای کاربردهای تهاجمی و جنگی مورد استفاده قرار بدهد.
از چند ماه پیش کارمندان شرکت گوگل شروع به اعتراض سراسری به پروژه مشترک این شرکت با وزارت دفاع آمریکا یا پنتاگون کرده‌اند. این پروژه که میون (Maven) نام دارد، به نظارت بر تصاویر برداشت شده توسط پهپادها اختصاص داشته است و این کار با تحلیل توسط ساختار هوش مصنوعی انجام می‌شود.
 
با این وجود این شرکت اعلام کرده است که قصد ندارد از هوش مصنوعی خود برای تولید جنگ افزا استفاده کند. سوندار پیچای به‌عنوان مدیر اجرایی گوگل به‌صورت رسمی دستورالعمل و خط‌مشی این شرکت را درزمینهٔ استفاده از هوش مصنوعی اعلام کرده است که بر اساس آن هیچ کاربری نظامی تهاجمی‌ای به‌واسطه هوش مصنوعی گوگل انجام نخواهد شد.
 
البته این دستورالعمل‌ها موجب نمی‌شوند که گوگل از پروژه‌های دولتی و همکاری با مراکز نظامی دست بکشد و همین امر نیز موجب شده است که بین کارمندان این شرکت مشکلاتی وجود داشته باشد. گروهی معتقدند که این رویکرد، یک شروع خوب است و گروهی دیگر معتقدند که چنین رویکردی برای اطمینان از جنگ‌طلب نبودن کافی نیست.
 
گروه دوم معتقدند که این طرح‌ها اشاره‌ای به قوانین حقوق حریم شخصی نداشته‌اند و ممکن است هوش مصنوعی گوگل برای شنود اطلاعات و حتی هدف قرار دادن افراد در آینده مورد استفاده قرار بگیرد. به‌این‌ترتیب به نظر میر سد که فشارهای داخلی بر روی گوگل ادامه داشته باشد.
 
از سوی دیگر شرکت‌ها و افرادی که فشار خارجی بر روی گوگل وارد ساخته‌اند نیز این رویکرد را ناموفق می‌دانند و معتقدند که گوگل تنها سیاستی خاکستری را در پیش‌گرفته است که موجب می‌شود به پروژه‌هایی که ضد اخلاقیات بشری هستند ادامه بدهد. درهرحال نکته مهم این است که پروژه میون ادامه خواهد داشت.